Di@log Co, Slovenska 54, 1000 Ljubljana, Slovenija +386 (0)1 230 75 00 info@dialog-si.net
BA  |  RS  |  ČG  |  MK  |  AL

Зошто
месо од
живина?

Прочитај повеќе

Рецепти
и кулинарски совети

Прочитај повеќе

Билтен (Newsletter)

Пријави се

Рецепти и кулинарски совети

100 вкусни рецепти со живинско месо

Пилешко динстано во вино

Пилешкото месо го сечеме на парчиња, го посолуваме и заедно со јаболкото ...

Пилешка пена во обвивка од пршута со ф`стаци

Пилешкото филе го продинстуваме на путер заедно со кромидот, празот ...

Пилешка супа од зеленчук

Го сечеме на ситни коцки пилешкото филе и зеленчукот, во тенџере додаваме ...

Пилешки копани со тиквички во соја сос со мед

Го чистиме и го сечкаме кромидот, магдоносот ситно го сечкаме. Ги миеме ...

Пилешка пифтија со резанки диња

Пилешкото филе го расекуваме по должина и со толчник за месо го толчиме ...

Англиска пита од пилешко месо

Од брашното, путерот, јајцата, солта  и водата замесуваме густо тесто ...

Егзотичен пилешки коктел

Кокосот го пресекуваме на половина, го отстрануваме млекото, преостанатото ...

Маринирано пилешко со зеленчук

Пилешкото месо го чистиме од жиличките и го сечкаме на лентички. Така  ...

Пилешки ролат со крем сос

Го миеме празот, го сечеме  на покрпни парчиња со голенина на стек ...

Пилешки коктел

Вареното и изладено пилешко филе го сечеме на мали коцки, ја додаваме ...

Пилешки ајмакац

Месото го валкаме во мешаниот зачин, потоа во брашно и кусо време го ...

Полнети пилешки копани во свинска мрежичка

Од горниот дел на копаните ја вадиме коската, месото го зачинуваме ...

Лонец од пилешки џигери во Мадеира аспик

На путер ги пржиме кромидот, лукот и јајцата. Оваа смеса ја миксираме ...

Густа супа од пилешко месо

Добро исчистениот и измиен зеленчук го ставаме во тенџере заедно со ...

Студено пилешко во сос

Пилешкото месо го вариме во солена вода со супа од зеленчук. Откако ...

Полнет пилешки ролат во естрагон сос

Пилешкото филе го толчиме со толчник за месо, го посолуваме и врз него ...

Пилешко со сос од лук

Ја загреваме рерната на 200°Ц. Го засекуваме месото на две места до ...

Печено пилешко со пармезан и Талегио сирење

Ја загреваме рерната на 180°Ц. Приготвуваме фил од мајчина душичка, ...

Маринирани пилешки резанки на подлога од зелена салата со балзамико оцет

Пилешкото филе го сечеме на тенки резанки со должина од околу 5 цм. и ...