Di@log Co, Slovenska 54, 1000 Ljubljana, Slovenija +386 (0)1 230 75 00 info@dialog-si.net
BA  |  RS  |  ČG  |  MK  |  AL

Мислите дека
сте добри во готвење?

Покажете ги Вашите кулинарски
квалитети и учествувајте на
ГОЛЕМИОТ КУЛИНАРСКИ
НАТПРЕВАР

Прочитај повеќе

Зошто
месо од
живина?

Прочитај повеќе

Рецепти
и кулинарски совети

Прочитај повеќе

Билтен (Newsletter)

Пријави се

Рецепти и кулинарски совети

100 вкусни рецепти со живинско месо

Пилешко со сос од лук

Ја загреваме рерната на 200°Ц. Го засекуваме месото на две места до ...

Лонец од пилешки џигери во Мадеира аспик

На путер ги пржиме кромидот, лукот и јајцата. Оваа смеса ја миксираме ...

Пилешки топчиња во сос од вермут

Го миксираме пилешкото месо со лебот натопен во павлака, јајцето, вермутот ...

Шпагети од рагу со пилешки копани и печурки

месото од пилешките копани го мелеме заедно со кромидот и целерот, ...

Пилешка пифтија со резанки диња

Пилешкото филе го расекуваме по должина и со толчник за месо го толчиме ...

Пилешка плескавица со зеленчук

Ја миеме зелката и спанаќот, ги цедиме, ги вариме одделно потоа заедно ...

Пилешко Кијев

Пилешкото филе го сечеме со нож да добиеме што поголема, тенка површина, ...

Јајца полнети со пилешко

Јајцата ги вариме и ги пресекуваме на половина. Посебно го вариме пилешкото ...

Пржен ролат со пилешко, зеленчук и соја сос

Пилешкото месо го сечкаме на тенки ленти и заедно со исечканиот зеленчук ...

Пилешки паприкаш со Цвичек (словенско вино)

Пилешкото месо го миеме во студена вода, го ставаме во тенџере, го прелеваме ...

Крем од пилешко месо и компири

во тавче на тивок оган го топиме путерот/маргаринот. Додаваме брашно, ...

Пилешка супа

Изнутриците и помалите делови од пилето ги чистиме и ги сечкаме на ...

Пилешко динстано во вино

Пилешкото месо го сечеме на парчиња, го посолуваме и заедно со јаболкото ...

Маринирани пилешки резанки на подлога од зелена салата со балзамико оцет

Пилешкото филе го сечеме на тенки резанки со должина од околу 5 цм. и ...

Пилешко Салтимбоца романа (Saltimbocca romana)

Пилешките филети ги тенчиме со толчник за месо, ги посолуваме и наросуваме  ...

Пилешки ролат со срнешко филе

Пилешкиот стек исчукајте го, посолете и обликувајте правоаголници. ...

Раженца од пилешко и зеленчук

Пилешкото филе, пиперките и тиквичките ги миеме и ги сечкаме на парчиња. ...

Пилешко на тетка Пехта

Пилешкото месо го миеме и го сечкаме на покрупни парчиња. Јогуртот ...

Рижото со пилешко

Пилешкото месо го сечеме на помали парчиња и на бујон од зеленчук го ...